Formuła Nowego Życia

Znak Ruchu Światło-Życie to dwa krzyżujące się greckie słowa:

ΦΩΣ i ΖΩΗ (fos i dzoe) - "światło" i "życie".

Światło to Słowo Boże. Życie to realizacja Słowa. Czerpiąc z mądrości Boga i źródła jakim jest Pismo Święte, pragniemy dać przemienić się by stawać się Nowym Człowiekiem - człowiekiem na wzór Jezusa. To podstawowa zasada, która stała się naszym zawołaniem i sensem: wcielać Światło w swoje życie i nieść je na cały świat.

Dla każdego

Od najmłodszych do najstarszych. Poprzez rodziny, dzieci, małżonków, osoby samotne aż po księży siostry zakonne, zakonników - Oaza to miejsce dla każdego!

W oazie swoje miejsce znajdą wszyscy, bo odzwierciedlamy Żywy Kościół. Na każdym etapie życia możemy sięgać do bogactwa myśli Ruchu by stawać się codziennie świadomym chrześcijaninem.

 

Domowy Kościół

Szczególne miejsce w Ruchu przyznajemy młodzieży, od której zaczął się "ruch oazowy" oraz rodzinom.

Realizując powołanie do życia w rodzinie, oddajemy należne miejsce - najmniejszej wspólnocie Kościoła - Domowemu Kościołowi. Z pragnienia budowania świętych rodzin wypływa droga formacji dla małżonków oraz ich dzieci - gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie: Domowy Kościół.

 

Mater Ecclesiae

Służymy Kościołowi. Odkrycie tajemnicy Mistycznego Ciała Chrystusa - wspólnoty wszystkich wierzących - kieruje nas zawsze tam, gdzie żyjemy i skąd czerpiemy Życie; do wspólnoty. Gromadzimy się w małej grupie, tworząc wspólnoty parafialne, diecezjalne, ogólnokrajowe i ogólnoświatowe. Jesteśmy obecni w kilkudziesięciu krajach, stanowiąc grupę kilkuset tysięcy wierzących w Chrystusa!

 

Nasza specjalność - służba

Diakonia to służba Bogu oraz ludziom. Służymy sobie wzajemnie, służymy Kościołowi. Podejmujemy się działań dla społeczeństwa i jego przemian w wielu aspektach - w ten sposób realizujemy Ewangelię w naszym życiu.

Swoje talenty i charyzmaty realizujemy we wspólnotach, w tzw. diakoniach, posługujących w Kościele i dla Kościoła oraz dla całego świata.

 

Wakacje  = oaza.

Od początku podstawą Ruchu były 15-dniowe wakacyjne rekolekcje. To one pozwalały na pustyni życia zaczerpnąć ze źródła. Od zawsze zwane są oazami wakacyjnymi.

Dziś dalej są podstawą formacji w Ruchu, a swoim zasięgiem obejmują całą Polskę oraz niektóre kraje świata (od kilku lat odbywają się nawet w Chinach!). Gromadzą ludzi w każdym wieku - od dzieci, przez młodzież i dorosłych, aż po całe rodziny.

 

Wychodzenie poza obóz

Mojżesz rozbił namiot poza obozem, gdzie rozmawiał z Bogiem jak z przyjacielem. Był to Namiot Spotkania.

Inspirując się tym obrazem, sięgamy po metodę modlitwy i medytacji Słowa Bożego, którą jest Namiot Spotkania. To oazowa metoda, przez którą codziennie pozwalamy Bogu by przemieniał nasze życie.

Sprowadza się do kilku prostych punktów: znajdź odpowiednie miejsce i czas, który oddasz tylko Bogu (wyjdź poza obóz). Przeczytaj fragment Pisma Świętego kilka razy i rozważaj go w sercu (pozwól by Bóg mówił do Ciebie). Odpowiedz na Jego słowo postanowieniem lub modlitwą (rozmawiaj z nim jak z przyjacielem!). I tak codziennie przez kilkanaście minut.

Poświęć swojemu Przyjacielowi swój czas, a On sam przemieni Twoje życie.

Wyrzeczenie dla ratowania życia

Miłość bliźniego popycha nas do całkowitej abstynencji od alkoholu.

Nie uznajemy alkoholu za coś złego. Wiemy jednak, że świadectwo naszej abstynencji pomaga innym wyzwolić się z dramatu alkoholizmu. W ten sposób pomagamy tym, którzy "sami sobie pomóc już nie mogą" - podając człowiekowi pomocną dłoń na drodze do abstynencji, gdy słowa i pouczenia nie mogą już pomóc.

Skuteczność tego wyrzeczenia jest dla nas niepodważalna. Przekonują nas o tym świadectwa tysięcy osób, które zwyciężyły ze zniewoleniem jakim jest alkoholizm oraz zmieniający się obraz polskiego społeczeństwa.

 

Gwałtownik Królestwa Bożego

Każda wielka zmiana na świecie zaczyna się od jednego człowieka. Oto on. Człowiek, który założył i rozwinął Oazę do ruchu ponad 200 000 ludzi żyjących dla Chrystusa na całym świecie. Założyciel Ruchu Światło-Życie - ks. Franciszek Blachnicki.

Urodził się w Rybniku (Polska) 24 marca 1921 r., zmarł w Niemczech, w Carlsbergu 27 lutego 1987 r.. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II.
Cudownie nawrócony w więziennej celi, w której oczekiwał na wykonanie wyroku śmierci - od którego równie cudownie uszedł - postanowił poświęcić swoje życie Kościołowi. Wyprzedził swoją epokę o kilkanaście lat, przewidując nowy powiew Ducha Świętego. Początkowo nierozumiany za swoje nowatorskie działania, stał się później inspiracją dla setek księży posługujących się metodą oazową w pracy z młodzieżą.

Jego życie i posługa dla Kościoła jest dla nas jasnym świadectwem: był to święty człowiek. Od 11 lat trwa jego proces beatyfikacyjny. Włącz się z nami we wspólną modlitwę!